דין דיאגנוסטיקה - חטיבת הסוכרת - פירות ובדיקת סוכר זה לא הולך ביחד

שירות לקוחות
04-6175390

אתר לצוותים הרפואיים
https://hcp.accu-chek.com/

פירות ובדיקת סוכר זה לא הולך ביחד

נכתב ע"י: עופר סגלי | ראשון, 20 ספטמבר 2015
עודכן לאחרונה: ראשון, 20 ספטמבר 2015

אולי לחלקכם זה היה ברור, אבל הממצאים מהמחקר יפתיעו גם אתכם

הקשיבו, הקשיבו: שאריות של חלקיקים קטנטנים ובלתי נראים של פירות על כפות הידיים יכולות לשבש את בדיקת הסוכר שלכם, לגרום לקריאה שגויה ולרמות סוכר גבוהות מהמציאות.

למה? מכיוון שהסוכר שמגיע מהפירות נשאר זמן רב על כפות הידיים ויורד רק לאחר שטיפת כפות הידיים במי ברז, כך לפחות נטען במחקר שפורסם. (אני משער שרבים מהנהנים בראש, נו זה הרי ידוע!) כן, אבל עכשיו יש מחקר שתומך בממצאים..

ולא, ניקוי באלכוהול ממש לא יפתור את הבעיה.

 החוקרים מצאו כי, קילוף פירות ואכילתם לפני בדיקת הסוכר בדם מקצות האצבעות, עשוי להוביל לקריאה שגויה של מד הסוכר, גם אם אפילו ניקיתם את כפות הידיים באלכוהול.popup AC Softclix

פעילות מד הסוכר הינה שגרתית ויומית עבור הסוכרתיים, דקירה קטנה באצבע, הטיפה נשאבת אל מקלון הבדיקה ומתקבלת תוצאה תוך כמספר שניות. בהתאם לתוצאה הסוכרתיים נדרשים לשנות את מינון האינסולין או כל טיפול תרופתי אחר.
בישראל ישנם כ-600,000 סוכרתיים כאשר 10-12% מהם עם סוכרת סוג 1 הזקוקים לטיפול רציף באינסולין ולכן אמינות הבדיקה הכרחית.

במחקר שפורסם ב Journal Diabetes Care, ד"ר טאקאהישה הירושי מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת יונטנדו בטוקיו, יפן. נעזר בעשרה מתנדבים לא סוכרתיים ועם רמות סוכר תקינות.

החוקרים בדקו את רמות הסוכר של המתנדבים במספר משתנים, ראשית המשתתפים ניקו את האצבעות עם אלכוהול ובצעו בדיקה לפני שהתעסקו עם הפירות וזאת כדי לדעת מה רמת הסוכר האמיתית.
לאחר מכן, המתנדבים קלפו תפוזים, ענבים וקיווי ובצעו בדיקת סוכר ללא שטיפת ידיים, ניקוי עם אלכוהול ובדיקה לאחר שטיפת ידיים.

רגע, מה היתה רמת הסוכר עם ענבים?

כאשר שטיפת ידיים באה לאחר קילוף הפרי, רמת הסוכר היתה דומה לבדיקה שלפני, לרוב בסביבות 90mg/dl.
אך כאשר נעשתה בדיקה ללא ניקוי הידיים רמות הסוכר הגיעו ל-170 mg/dl בממוצע לאחר קילוף תפוז, 180 לאחר קילוף קיווי ו-360 לאחר קילוף ענבים (וואו!).
ואם נעשה ניקוי באלכוהול הקריאות עדיין היו גבוהות יותר מהרגיל. גם ניקוי ארוך זמן לא הניב תוצאות נכונות. מה שמחזק את הסיבה מדוע לא מומלץ לנקות את כפות הידיים באלכוהול לפני בדיקת הסוכר במד הסוכר.

השגרה מנצחת

"אנשים רגילים לדקור את האצבע ולבצע בדיקת סוכר ונוטים לחשוב שהתוצאה המתקבלת תואמת את האמת במחזור הדם." כך מספר ד"ר רוברט כהן. "אך המציאות היא שיש לבצע סוג של צ'קליסט לפני הבדיקה. זה יסייע להם רבות אם הבדיקה נעשתה נכון והאם התוצאה מדויקת"
עוד הוסיף ד"ר כהן, " התוצאות של המחקר אולי נשמעות כברורות, סוכר על כפות הידיים משבש את הקריאה, אך עדיין הממצאים חשובים ומאששים את הטענה כאשר אנו מלמדים על חשיבות הבדיקה וביצועה. המחשבה בזמן הבדיקה היא שאתה בודק את הסוכר בדם ולא את הסוכר שעל העור".

"קבלת תוצאה שגויה בעקבות סוכר על האצבעות עשויה להוביל לטיפול לא נכון, ואף ללקיחת כמות מופרזת של אינסולין ולהגעה להיפוגליקמיה" מוסיף ד"ר כהן (ראו את הסטייה עם הענבים).

לסיכום:
לפני בדיקת סוכר, הקפידו לשטוף את הידיים היטב, במיוחד אם אתם מתעסקים עם פירות.

ולי כל שנותר להוסיף, מתי כבר להקת אפליקציה מארץ נהדרת תכתוב על זה שיר? ובינתיים הם כתבו על חברים וכסף שלא הולכים ביחד.

 קישור למחקר: http://bit.ly/1iq60PG

 

שתף את הכתבה!
הכתבה עזרה לך? השפיע עליך? דרג אותה!
(1 הצבעות)
8422 צפיות

הכתבות המעניינות ביותר

השתתף בדיון!

רוצה להישאר מעודכן? לקבל למייל את הכתבות הכי מעניינות? הירשם עכשיו לרשימת התפוצה שלנו! Invalid Input Invalid Input Invalid Input