דין דיאגנוסטיקה - חטיבת הסוכרת - אני לא מוותר! אבל זה באמת שווה את זה?

שירות לקוחות
04-6175390

אתר לצוותים הרפואיים
https://hcp.accu-chek.com/

אני לא מוותר! אבל זה באמת שווה את זה?

נכתב ע"י: כפיר טהרי | ראשון, 22 נובמבר 2015
עודכן לאחרונה: ראשון, 22 נובמבר 2015

לרוץ, לרכוב, לשחות, אולי בכלל כדאי להישאר על הספה?

"כל הזמן אומרים לי שספורט עם סוכרת זה יותר מדי מסובך.."


ספורט וסוכרת. כדאי לשלב? מה אתם אומרים?

בחמש השנים האחרונות אני קם בבוקר, עולה על אופניים ונוסע לעבודה, מסיים לעבוד, עולה על אופניים וחוזר. קילומטר שהפך לשניים לאחר מכן לארבעה ומשם ל-8 קילומטר שהפכו ל12 בהמשך ל18 והיום 25.
כיום אני רוכב על אופניים 50 קילומטר ביום, והאמינו לי בתחילה בקושי הצלחתי לטפס שתי קומות מבלי להתנשף ועוד עישנתי חפיסת סיגריות מדי יום. הייתי צריך את הדחיפה קדימה לשינוי, את הסיבה הנכונה שתביא אותי לעשות סיבוב פרסה.

חמש שנים מטרידה אותי רק שאלה אחת, למה כל כך מסובך לסוכרתי לעסוק ספורט.
אני לא זוכר אם כתבתי או לא, לא מזמן חגגתי 23 שנים עם הסוכרת, מתוכם 18 בחוסר איזון, ומחלה שנשכחה בין מבחנים ועבודה, עד שיום אחד התגלתה אצלי הרטינופטיה. באותם ימים להיות על HA1C תקין היה חלום נשגב מאז וככל שאני מעמיק בשאלה זאת ולומד, האיזון רק משתפר. כיום אני עם HA1C 5.5 כאשר בחודש האחרון חוויתי היפו אחד בודד.

אז מה התשובה, אתם שואלים?

ידעתי שתהיו חסרי סבלנות. התשובה טמונה באמירה ששמעתי מפרופסור מאוד מוכר, הוא אמר "אנחנו הרופאים רוצים את הסוכרתי מחובר למשאבה וסנסור שכוב על מיטה". אבל מה לעשות? לסוכרתי יש רצונות אחרים. הם רוצים לרוץ ולקפוץ ואנחנו חייבים למצוא את הדרך ולאפשר להם. למה? כי רופאים אוהבים הומאוסטזיס (מצבי מנוחה) בו כל הפרמטרים ידועים. ידועה כמות וסוג האוכל, כמות וקצב קבלת אינסולין ואין דבר שיפר את האיזון הקדוש בין אתמול להיום.
מכירים את המשפט "תנוח זה יעבור" משפט שכיח אצל אורטופדים כאשר מדובר בפציעה קלה. אבהיר את הנקודה עם דוגמה מעולם אחר ואתחיל בשאלה.

האם ספורטאי אולימפי יכול להרשות לעצמו לנוח ולהפסיד אימונים בגלל מתיחה ברצועה? כנראה שלא. ספורטאי צמרת כמו יוסיין בולט (שיאן ריצת מאה מטר) מתאמן 4 שנים כדי לשפר מאית שניה בתוצאותו, לאדם כזה מנוחה אינה אפשרות קיימת ובטח שלא היה מגיע להישגיו אם על כל פציעה קלה היה נח מספר ימים. לכן התפתח ענף רפואי בשם רפואת ספורט שעוסק בריפוי תוך כדי פעילות גופנית.

האם יש קשר לסוכרת? כולנו מכירים את המשתנים, יחס תיקון, יחס פחמימה אינסולין ... כל המשתנים הללו מושפעים מאורך החיים האינדיבידואלי. רפואה שצמודה למנוחה לעד תשאף לתנאי ריפוי בסביבת מנוחה עד שהגוף יתגבר ויחלים.

מה עם חולים כרוניים? אלה שצריכים לחיות עם מחלתם? לאלה יש צורך ברפואה מסוג אחר רפואה שיכולה להנחות אותם להתמודד עם שינויי התנאים בחיי היום יום. כעס, רעש, מזג אוויר, סדר יום עמוס או סוג העבודה, כל זה ועוד משפיעים על אנשים שחיים עם מחלה כרונית ובייחוד סוכרתיים.

רק ששינויים בסוכרת עשויים להיות חדים, מורגשים יותר וכנראה שישפיעו על משתנים רבים. כאן טמון האתגר בטיפול בסוכרתיים. מרגע שאני כסוכרתי יוצא מבית החולים לאחר האבחון כל המערכת והמשתנים מתחילים לזגזג אין יותר נכון או לא נכון אין שחור ולבן.

עכשיו קחו לדוגמה אותי, אדם שקם מרצונו החופשי בכל בוקר, עולה על אופניים ורוכב. מכאן, בכל יום הגוף יוצא מאיזון במובן החיובי ולכן יש צורך להתאים את הטיפול (מינוני אינסולין) בתדירות גבוהה יותר. אם עד עכשיו זה היה מסובך ללא פעילות גופנית, עכשיו יש גורם שמשפיע יום יום ומוציא את המערכות מאיזון ומסבך את הטיפול. זאת הסיבה שכמוני ורב הסכרתיים חווים תסכול בזמן פעילות גופנית. יש את אלה שמקבלים היפו, מפסיקים את האימון ואוכלים ואז עוצרים ושואלים את עצמם - 

האם זה היה שווה?

יש גם את אלה שמסיימים אימון בהיפר ואחרי כ-3 שעות ניסו להוריד את הסוכר שואלים את עצמם,
מה עשיתי? זה היה שווה?

את דעתי אתם שואלים? אז כן, ההתחלה קשה, מתסכלת ובעיקר מאתגרת. אבל, פעילות גופנית יכולה להיות המפתח שלכם להצלחה באיזון סוכרת.

המערכה לשינוי

שמי כפיר ואני מאוזן כ-3 שנים עם 6.0 (HA1C). הפעילות הגופנית החזירה לי את תחושת הניצחון, ניצחונות קטנים יום אחר יום גרמו לי להאמין שדרכי נכונה, נכון, היו ימים ושבועות של חוסר איזון. אבל, ככל שחלף הזמן התחלתי לראות ערכים דו ספרתיים רבים וככל שהם התרבו כך עלתה בי המוטיבציה והרצון.

בשנים האחרונות התחלתי לחקור וללמוד יותר על הסוכרת בין אם במסגרות רשמיות ובין אם לא, עד שהצלחתי לצבור את הידע והבנה שסייעו לי רבות בהגעה לאיזון.
בהמשך למדתי בוינגייט והיום אני מאמן סוכרתיים ברמות כושר שונות החל ממתחילים ועד ספורטאים תחרותיים במסגרת קבוצה מסוג א.

קבוצה מסוג א' בפייסבוק.

דין דיאגנוסטיקה תומכת בקבוצה של כפיר ושותפה בקידום חשיבות הפעילות גופנית בקרב סוכרתיים.

שתף את הכתבה!
הכתבה עזרה לך? השפיע עליך? דרג אותה!
(6 הצבעות)
3581 צפיות

הכתבות המעניינות ביותר

השתתף בדיון!

רוצה להישאר מעודכן? לקבל למייל את הכתבות הכי מעניינות? הירשם עכשיו לרשימת התפוצה שלנו! Invalid Input Invalid Input Invalid Input