דין דיאגנוסטיקה - חטיבת הסוכרת - כף רגל סוכרתית

שירות לקוחות
04-6175390

אתר לצוותים הרפואיים
https://hcp.accu-chek.com/

כף רגל סוכרתית

נכתב ע"י: System | שישי, 24 אוקטובר 2014
עודכן לאחרונה: רביעי, 30 נובמבר -0001

כף רגל סוכרתית הינה תוצאה של בעיה עצבית, פגיעה בכלי הדם ולפעמים חלים שינויים ועיוותים במבנה כף הרגל. השינויים עלולים לגרום לכיבים (פצעים פתוחים ברקמות הגוף) ופצעים קשים נוספים. במקרים קיצוניים מגיע המצב לידי קטיעת הגפה.

לרוב, מתפתחת רגל סוכרתית אצל סוכרתיים שאינם מאוזנים (רמות הסוכר בדם אינן מאוזנות ולחץ הדם ושומני הדם גבוהים) והבעיה העצבית פוגעת בתחושה בכפות הרגליים. במצב שכזה, החולה אינו מרגיש כאב והרגל חשופה לפציעות. הפציעות עלולות להחריף, להזדהם ולהירפא באיטיות בעקבות בעיות בזרימת הדם לרגליים.

הסימנים של כף רגל סוכרתית

מחצית חולי הסוכרת אשר סובלים מפגיעה עצבית היקפית נמצאים בסיכון לפתח רגל סוכרתית. מכיוון שתחושת הכאב קטנה, קשה להבחין בסימנים ולכן אין להסתמך על תלונות החולה בלבד ויש לבצע בדיקות לזיהוי רגל בסיכון ורגל סוכרתית.

הסימנים של כף רגל סוכרתית הינם: אובדן תחושה מלא או חלקי בכף הרגל. אובדן התחושה יגרום לפגיעות ופציעות באזור. הפציעות עשויות להיות תוצאה של נעילת נעליים לא נוחות, גירוד בכפות הרגליים, הליכה ברגליים יחפות וכו'. משום שהפצעים אינם מורגשים הם עשויים להזדהם והחולה לא ישים לב לדבר. נוסף על כך, עשוי החולה לחוש כאבים אשר יחריפו בזמן ההליכה ובשעות הלילה.

טיפול עצמאי וטיפול מצוות רפואי

תופעת כף רגל סוכרתית מחייבת טיפול, לרבות טיפול באופן עצמאי. טיפול זה יכלול שמירה על היגיינה, טיפול בעור, טיפול בציפורניים, בחירת נעליים נוחות, איזון רמות סוכר בדם, שומני הדם ולחץ דם והפסקת עישון.

הטיפול יכלול בדיקת רגליים באופן יומיומי תוך מתן תשומת לב לעור יבש, קשקשים, יבלות, ציפורניים חודרניות, עור קשה, פטריות, עיוותים ועוד. כמו כן, יש להימנע מחשיפת כפות הרגליים למים חמים, תנורים ומקורות חמים נוספים, יש לגרוב גרביים נוחות מכותנה ולא לנעול נעליים ללא גרביים.

נוסף על הטיפול העצמי השגרתי יש לבצע בדיקת רגליים לפחות פעם בשנה. במהלך הבדיקה, יעריך הצוות הרפואי את מצב העור, כלי הדם וזרימת הדם, יבדוק את המערכת העצבית ויזהה אזורי לחץ ועיוותים (הערכה ביו –מכאנית).

באמצעות מתן תשומת לב, טיפול עצמי, שמירה על רמות סוכר בדם וקבלת טיפול מצוות רפואי, יהיה ניתן למנוע את התפתחות תופעת הרגל הסוכרתית.

שתף את הכתבה!
הכתבה עזרה לך? השפיע עליך? דרג אותה!
(1 הצבעות)
3497 צפיות

הכתבות המעניינות ביותר

השתתף בדיון!

רוצה להישאר מעודכן? לקבל למייל את הכתבות הכי מעניינות? הירשם עכשיו לרשימת התפוצה שלנו! Invalid Input Invalid Input Invalid Input