דין דיאגנוסטיקה - חטיבת הסוכרת - סוכרת

שירות לקוחות
04-6175390

אתר לצוותים הרפואיים
https://hcp.accu-chek.com/

סוכרת

נכתב ע"י: System | שישי, 07 נובמבר 2014
עודכן לאחרונה: חמישי, 20 נובמבר 2014

מחלת הסוכרת מתאפיינת ברמות סוכר גבוהות בדם. החולים במחלת הסוכרת סובלים ממחסור או חוסר בהורמון האינסולין אשר נוצר בבלוטת הלבלב ומאפשר לסוכר לעבור מהדם אל תאי הגוף. ללא קבלת הסוכר לא יכולים התאים לתפקד באופן תקין.

נוסף על כך, עשויות רקמות גופם של החולים להתנגד לאינסולין ולדחות אותו, כך שכאשר תעלה רמת הסוכר, יצטבר הגלוקוז בדמו של החולה. מצב זה נקרא בשם: היפרגליקמיה. חולי הסוכרת נחלקים ל-2 סוגים: חולי סוכרת נעורים (סוכרת מסוג 1) וחולי סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים). המחלות נבדלות זו מזו בפרטים שונים.

סימנים לסוכרת

(סימנים אלו עשויים להופיע כאשר רמות הסוכר בדם גבוהות מ- 250 מ"ג/ד"ל ):
1. השתנה רבה ותחושת צמא- מכיוון שרמת הסוכר גבוהה מהרמה התקינה, סופח הגוף כמות נוזלים גבוהה וזו מופרשת על ידי מתן שתן. כתוצאה מאיבוד הנוזלים נוצרת תחושת צמא רבה.

2. רעב, תשישות וחולשה- תחושות אלו הינן תוצאה של חוסר יכולתו של הגוף להשתמש בסוכר ולספק אנרגיה לתאים.

3. הפרעות תחושה בגפיים- הסיבות לתחושות הללו נובעות מנזקי רמות הסוכר הגבוהות ופגיעתן בעצבים.

4. ירידה במשקל- החולים יורדים במשקל משום שגופם אינו מסוגל לנצל את הסוכר ומתוך ברירת מחדל מנצל את שכבות השומן.

בכדי למנוע מצבים קיצוניים בהם רמות הסוכר נמוכות או גבוהות מידי, יש להשתמש במכשירים שונים, כגון: מד סוכר (גלוקומטר). בצורה זו, יהיה ניתן לעקוב אחר רמות הסוכר ולהזריק אינסולין בהתאם לצורך.

מד סוכר (גלוקומטר)

רמות הסוכר משתנות כל הזמן ומושפעות מגורמים שונים, כמו למשל: ביצוע פעילות גופנית, לחץ נפשי, אכילת מוצרים מסוימים, כגון: פחמימות ריקות, מאכלים אשר מכילים כמות סוכר רבה ועוד.

בכדי למנוע נזקים עתידיים ובכדי למנוע מרמות הסוכר בדם לרדת, חייבים חולי הסוכרת לשמור על רמות הסוכר בדמם. בכדי לשמור על רמות הסוכר תקינות, עליהם לבדוק את רמות הסוכר באופן יומיומי ובתדירות גבוהה. הבדיקות מתבצעות באמצעות שימוש במד סוכר אשר נקרא גם בשם- גלוקומטר ומתבצעות באופן עצמאי. מד הסוכר הינו מדויק ביותר.

בדיקת הסוכר באמצעות גלוקומטר דורשת כמות קטנה של דם כאשר התוצאות מופיעות לאחר מספר שניות. נוסף על כך, ישנם מדי סוכר שיכולים לשמור את נתוני הבדיקות.

השוק מציע מגוון סוגים של מדי סוכר. במידה ואתם מעוניינים לרכוש מד סוכר איכותי, תוכלו לפנות אל החברה שלנו: חברת דין- דיאגנוסטיקה ולקבל שירות וייעוץ מאנשי מקצוע מנוסים. כמו כן, ניתן לפקח על רמות הסוכר בדם באמצעות משאבות אינסולין.

משאבות אינסולין

משאבות האינסולין מיועדות עבור חולי סוכרת. משאבות אלו מהוות חיקוי לתאי הבטא אשר נמצאים בלבלב ומייצרים את ההורמון אינסולין. באמצעות משאבת האינסולין אשר מחדירה את ההורמון לגופו של החולה (החולה שולט בכמות המועברת לדמו), מקבלים התאים את הסוכר הדרוש לצורך פעילות תקינה. מרבית המשאבות מחוברות לגוף ומחדירות את הורמון האינסולין דרך צינורית דקיקה.

במידה ומחובר חיישן לגופו של החולה, תוכל המשאבה לדווח על רמות הסוכר בדמו. בצורה זו, ניתן לקבל תמונה מלאה על מצב הסוכר בכל רגע. משאבות אינסולין בשילוב חיישן מסוגלות לדווח על מצבים של חוסר סוכר או עודף סוכר, כך, יכול החולה לטפל ברמת הסוכר באופן מיידי.

משאבות האינסולין מקלות על חייהם של חולי סוכרת רבים וחוסכות מהם את ההזרקות הלא נעימות. במידה ואתם מעוניינים לרכוש משאבת אינסולין חכמה ונוחה לשימוש או משאבת אינסולין בשילוב חיישן, תוכלו לפנות אלינו- אל חברת דין דיאגנוסטיקה.

טיפול בסוכרת

בכדי להפחית את תסמיני מחלת הסוכרת ככל אשר ניתן ובכדי למנוע פגיעה באיברים שונים בגוף, יש לעקוב אחר רמות הסוכר באופן עצמאי ובאמצעות צוות רב תחומי ולטפל במחלה באופן קפדני ושגרתי. בכדי לטפל בסוכרת יש להקפיד על מספר תחומים.

אילו תחומים כולל הטיפול בסוכרת?

1. אכילה נכונה- על חולי הסוכרת להקפיד על אכילה בריאה ומאוזנת ולהימנע ממאכלים אשר מכילים כמויות סוכר גבוהות ושומנים. כמו כן, עליהם להקפיד על חלוקה נכונה של הארוחות, שתיית מים מרובה והימנעות משתיית משקאות אלכוהוליים.

2. ביצוע פעילות גופנית- ביצוע פעילות גופנית הינה חלק בלתי נפרד מטיפול במחלת הסוכרת. הפעילות הגופנית עשויה להפחית את רמות הסוכר בדם ולמנוע קבלת טיפול אשר כולל אינסולין ותרופות.

3. שימוש באינסולין- חולי סוכרת נעורים צריכים להשתמש באינסולין בהתאם לצורך ולהשתמש באינסולין אשר פועל לטווח ארוך ולטווח קצר. גם חולי סוכרת מסוג 2 עשויים לקבל טיפול באינסולין. לפעמים ישלב הטיפול בין אינסולין ותרופות.

4. קבלת טיפול תרופתי- באמצעות צריכת תרופות שונות ניתן להפחית את רמות הסוכר בדם ולאזן אותן כך שיישארו תקינות למשך זמן רב.

הקפדה על התחומים המרכזיים הללו- אכילה נכונה, ביצוע פעילות גופנית באופן שגרתי, השגחה על רמת הסוכר בדם באמצעות מד סוכר או משאבת אינסולין, שימוש באינסולין בהתאם לכמות הדרושה וקבלת טיפול תרופתי, יסייעו לחולים לשמור על גופם, להרגיש טוב ולמנוע נזקים עתידיים.

סוכרת נעורים

סוכרת נעורים (נקראת גם בשם- סוכרת מסוג 1 ) הינה שכיחה יותר בקרב ילדים וצעירים. המחלה באה לידי ביטוי בחוסר ייצור אינסולין, לכן, צריכים החולים לקבלו באופן חיצוני- על ידי הזרקה או באמצעות משאבת אינסולין. קבלת האינסולין צריכה להתבצע באופן יומיומי והיא חלק בלתי נפרד מהטיפול. נוסף על כך, כולל הטיפול הקפדה על אכילה נכונה וביצוע פעילות גופנית באופן שגרתי.

סוכרת נעורים עשויה לגרום לתסמינים הבאים: צמאון, מתן שתן בתדירות גבוהה, תיאבון מוגבר, ירידה ניכרת במשקל, עייפות, אובדן הכרה ועוד.

במידה והחולה אינו מקבל את הטיפול הדרוש, עשויה המחלה לגרום לסיבוכים קשים כגון: הפרעה בראייה, פגיעה בכלי הדם, תחושת נימול בקצות הרגליים והידיים ועוד. במידה ומתגלה כי ישנה כמות קטנה של אינסולין בגופו של החולה והחולה יקבל טיפול, יהיה ניתן לשמר את המצב.

סוכרת סוג 2

סוכרת סוג 2 (נקראת גם בשם סוכרת מבוגרים), מתאפיינת בהתנגדות הרקמות לאינסולין ועליית רמות הסוכר בדם. מכיוון שהרקמות מתנגדות לאינסולין, הוא אינו מצליח להיכנס לתאים ולספק להם סוכר (אנרגיה).

ככל שעוברות השנים עולה השכיחות של מחלת סוכרת מבוגרים וכ- 20% מבני ה-65 ומעלה סובלים מהמחלה.

לא רק מבוגרים חולים במחלת סוכרת מסוג 2, ישנם צעירים רבים אשר סובלים מהמחלה. במרבית המקרים, הסיבה למחלה הינה השמנה, שומן בטני, חוסר פעילות גופנית, גיל מבוגר וגנטיקה.

המחלה מתפתחת בעקבות סגנון חיים לא בריא ותזונה לקויה.

אבחון סוכרת מסוג 2 מתבצע על ידי בדיקת סוכר בצום ובדיקת סוכר בהעמסה. בכדי לטפל במחלה יש לשנות את אורח החיים- לאכול נכון, לבצע פעילות גופנית ולצרוך תרופות מסוימות. כמו כן, מקבלים חלק מהחולים (חולים מתקדמים) טיפול באינסולין.
טיפול במחלה יוכל למנוע נזקים עתידיים ולסייע לחולה לשפר את בריאותו ותחושתו.

סוכרת ותזונה

אכילה נכונה הינה חלק בלתי נפרד מהטיפול בסוכרת. באמצעות תזונה בריאה יהיה ניתן לאזן את רמות הסוכר בדם ואף להפחית את בשימוש באינסולין. בצורה זו, יוכלו החולים לשפר את מצב בריאותם ולמנוע סיבוכים בעתיד.

מה כוללת אכילה נכונה?

חשוב מאוד לאכול מזון מגוון ולכלול בתפריט דגנים מלאים, פסטה מלאה, שיבולת שועל, קטניות, לחם מלא (לצרוך פחמימות מורכבות ולא פחמימות פשוטות כמו תפוחי אדמה או אורז לבן משום שהפחמימות המורכבות בעלות מדד גליקמי נמוך, מתפרקות לאט, תורמות לתחושת השובע ושומרות על איזון רמות הסוכר בדם ).

כמו כן יש לצרוך פירות (לא יותר מידי פירות משום שהם מכילים סוכר), בשר, עוף ודגים אשר מכילים מעט שומן, מוצרי חלב וירקות, מומלץ לשתות הרבה מים ולהימנע ממשקאות מתוקים או ממותקים, להימנע מאכילת מזונות אשר מכילים סוכר, לא לאכול יותר מביצה ביום ולהקפיד שלא לאכול יותר מארבע ביצים בשבוע, להפחית את צריכת השומנים, להימנע משתיית אלכוהול ולאכול מנות קטנות במשך כל היום.

אכילה נכונה ובריאה תסייע לשמירה על רמות סוכר תקינות ותמנע נזק אשר עלול להתרחש בעתיד.

סוכרת ופעילות גופנית

ביצוע פעילות גופנית, הינו חלק בלתי נפרד מתהליך הטיפול בסוכרת. לפעמים, יכולה הפעילות הגופנית למנוע את המחלה.
באמצעות הפעילות הגופנית ניתן לאזן את רמות הסוכר בדם, לשפר את רגישות התאים להורמון האינסולין– דבר אשר יאפשר למטופל להפחית את כמות התרופות, ניתן להפחית את המשקל (דבר אשר ישפר את רגישות התאים לאינסולין), להפחית לחצים – דבר אשר יסייע לאיזון רמות הסוכר בדם ולהפחית את הסיכונים לסיבוכים שונים, כגון: פגיעה עצבית, פגיעה בכליות ועוד.

כמה פעילות גופנית מומלץ לבצע בשבוע?
רצוי לבצע פעילות אירובית, כמו למשל- רכיבה על אופניים או הליכה ברמת קושי בינונית.
מומלץ לצאת להליכה של כחצי שעה במשך 3 פעמים בשבוע ובהמשך להגדיל את האימון ואת תדירותו. ככל שרמת הכושר הגופני תשתפר- כך יהיה ניתן לשפר את הבריאות להפחית את רמות הסוכר בדם.

סיכום

מחלת הסוכרת דורשת מהמטופל להתאים את סגנון חייו למחלה. התאמת סגנון החיים למחלה כוללת: אכילה נכונה, ביצוע פעילות גופנית באופן שגרתי, שימוש במכשירים שונים אשר מאפשרים מעקב אחר רמות הסוכר בדם באופן שוטף (כגון: משאבת אינסולין ומד סוכר), הכנסת או הזרקת אינסולין בהתאם לצורך, הפחתת לחצים אשר עלולים לגרום לרמות הסוכר לעלות, ביצוע בדיקות תקופתיות, נטילת כדורים ועוד.

חשוב לאבחן את המחלה מבעוד מועד, לקבל טיפול אשר מתאים למצבו של המטופל ולעקוב אחר שינויים- שיפור או הידרדרות.
טיפול הולם יסייע לחולה לשפר את איכות חייו, למנוע נזקים עתידיים, להרגיש טוב, להיות פעיל, לנסוע ולטייל ברחבי העולם ולא להימנע משום פעילות שברצונו לבצע

שתף את הכתבה!
הכתבה עזרה לך? השפיע עליך? דרג אותה!
(0 הצבעות)
4723 צפיות

הכתבות המעניינות ביותר

השתתף בדיון!

רוצה להישאר מעודכן? לקבל למייל את הכתבות הכי מעניינות? הירשם עכשיו לרשימת התפוצה שלנו! Invalid Input Invalid Input Invalid Input